Exkurze na Islandu

Laugavegur trail – 4 dny, chatky

Odjezd

Z Reykjavíku
}

Délka

4 dny

 LAUGAVEGUR TREK – 4 DNY, CHATKY

Laugavegur-Isalnd

Vydejte se pěší túrou přes fascinující přírodu, která je tvořena z ledovců, sopek a nádherné přírody. Tento trek patří mezi „20 nejlepších výletů na světě“.
Průvodce vás provede tou nejlepší a nejbezpečnější cestou, který tento trek nabízí. O nic se nemusíte starat, zavazadla vám budou transportovány od chaty k chatě, stačí vám tedy pouze turistický batoh na výlety. Naší čtyřdenní cestu začneme od „duhových hor“ Landmannalaugar podél stezky Laugavegur. Pěší tůra povede přes vysočiny Islandu, směrem na jih až do fascinujícího údolí Þórsmörk.

1. DEN: REYKJAVÍK – LANDMANNALAUGAR 
Túra na vysněnou stezku – dnes vyrážíme na cestu Laugavegur!
Cesta do Landmannalaugaru bude trvat přibližně 3–4 hodiny, nejprve podél jižního pobřeží a poté nahoru do vysočiny, kde strávíme několik příštích dní. Cesta je sama o sobě fascinující, povede nás po magickém sopečném pohoří nejaktivnější sopky Islandu – Hekly. Tato sopka, kterou mnozí Evropané ve středověku označili jako „Brána do pekla“, chrlila během minulého století každých 10 – 15 let. Landmannalaugar je místo, kde zahájíme stezku Laugavegur, která nás povede neuvěřitelně rozmanitou krajinou až do Þórsmk (Thorsmork), zeleného údolí s borovými lesy.
Dnes procházíme geotermálními zázraky, díky kterým je tato oblast tak pozoruhodná, uvidíme neuvěřitelně zářivé barvy rolyolitických hor a horké prameny. Mezi památky patří hora Brennisteinsalda, což je nejbarevnější hora na Islandu. Při zpáteční cestě do kempu v Landmannlaugaru, kde strávíme první noc, uvidíme soutěsku Graenagil a pokud nám čas dovolí, tak vyšplháme na sopku Blahnukur. Večer si vychutnáme večeři v kráse islandské přírody.
Noc strávíme v kempu v této velmi odlehlé a mimořádně krásné oblasti.
Vzdálenost: 8 km, doba chůze: 4-5 hodin, zvýšení nadmořské výšky: 470 m

2. DEN: LANDMANNALAUGAR – HRAFNTINNUSKER – ÁLFTAVATN
Po snídani opustíme chatku a vydáme se za vrcholem programu Hrafntinnusker, zbarvené ryolitové hory Reykjafjöll a oblast Jökultungur. Uvidíme, jak geotermální aktivita změnila celý ráz této drsné krajiny. Vrchol Jökultungur je úžasné místo, odkud si můžete vychutnat nádherný výhled na celou oblast Fjallabak (za horou) a jezero Álftavatn poblíž kempu, kde strávíme druhou noc. Abychom se tam však dostali, musíme přejít řeku, což je obvykle velmi vzrušující zážitek, zvlášť pro ty, kteří to ještě nezažili.
Na závěr dne budeme relaxovat u skvělé večeře s úchvatnými výhledy všude kolem nás.
Vzdálenost: 24 km, doba chůze: 7-8 hodin, výstup: 900 m

3. DEN: ÁLFTAVATN – EMSTRUR
Po dobrém zaslouženém spánku a energické snídani jsme připraveni vyrazit znovu.
Začínáme broděním přes další potok a pokračujeme na Mælifellssandur a do „země sopky“. Cestou do Emstruru uvidíme sopky Stórasúla a Hattafell. Pokud budeme mít štěstí s dobrou viditelností, tak nás čekají dechberoucí výhledy na dva velmi známé sopečné horské ledovce, Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull. Tato zlověstná dvojčata dodala několik úžasných připomenutí síly přírody. Eyjafjallajökull je sopka, jejíž eruptivní síla poslala popel stoupající na 30 000 ft, což vážně narušilo letecký provoz v roce 2010 a Mýrdalsjökull, který zahalil tolik obávanou sopku Katlu pod ledovou čepici. Na cestě k Botnaru, zelené oáze uprostřed černé písečné pouštní oblasti, uvidíme Markarfljótsgljúfur, ohromující kaňon s hloubkou 200 m, vytvořený ledovcovou řekou. Náš kemp a chatka se nachází v této oblasti a zde nás i čeká poslední závěrečná večeře.
Vzdálenost: 15 km, doba chůze: 6-7 hodin, sestup: 40 m

4. DEN: EMSTRUR – ÞÓRSMÖRK – REYKJAVIK
Po poslední společné snídani opustíme oblast Emstrur a pokračujeme po stezce k Þórsmörku. V průběhu naší cesty přes Almenningar, malebnou roklinou od hory Einhyrningur (hora jednorožce), budeme mít stále krásný výhled na ledovce. Když se budeme blížit k Þórsmörku, ráz přírody se značně změní – začnou se již objevovat stromy udávající tón charakteristickému březovému lesu, kterým je Þórsmörk známý. Nyní můžete oslavit dokončení světoznámé stezky Laugavegur!
Vzdálenost: 15 km, doba chůze: 6-7 hodin, sestup: 300 m.

Zpět do Reykjavíku přijedeme kolem 21:30. Cestou budete mít ještě možnost vidět krásný vodopád Seljalandsfoss. Autobus vás doveze na BSI bus stop Reykjavik – z tohoto místa jsou k dispozici taxi a místní autobusová doprava.

CO SI VZÍT S SEBOU?
Pevnou turistickou obuv, čepici, zimní rukavice, teplé ponožky, vnější vrstvy odolné proti větru a dešti, několik spodních termoizolačních vrstev oblečení, spací pytel, cestovní polštář, sluneční brýle, opalovací krém, lahev na vodu, ručník, zdravotní potřeby (více informací obdržíte po e-mailu při vytvoření objednávky).

exkurze - 4 denní Laugavegur trek

ODJEZDY Z REYKJAVÍKU
7:00 – Tourist Information Center at Reykjavik’s City Hall (Ráðhúsið) on Vonarstræti
7:15 – Hallgrímskirkja Church
7:30 – Reykjavik Campsite

ODJEZDY MIMO REYKJAVÍK
8:15 – Selfoss N1 Gas Station
9:00 – Hella Bus Stop

Trek vnitrozemí Islandu

$

Cena zahrnuje

Transport z Reykjavíku a zpět, anglicky mluvícího průvodce, ubytování, strava (snídaně, obědy, svačiny, večeře), transport zavazadel od chaty k chatě.
$

Odjezd

Z Reykjavíku
$

Délka exkurze

4 dny
$

Obtížnost exkurze

3 / 5
$

Minimální věk

14 let
$

Poznámka

Kód exkurze: AA-TR-L4H

Online rezervace

Loading...
$

Cena zahrnuje

Transport z Reykjavíku a zpět, anglicky mluvícího průvodce, ubytování, strava (snídaně, obědy, svačiny, večeře), transport zavazadel od chaty k chatě.
$

Odjezd

Z Reykjavíku
$

Délka exkurze

4 dny
$

Obtížnost exkurze

3 / 5
$

Minimální věk

14 let
$

Poznámka

Kód exkurze: AA-TR-L4H